YÜKLENİYOR, LÜTFEN BEKLEYİNİZ.

Matkap ve Testere Seçimi

TESTERE TERCİHİ

Evimizde veya bahçemizde birşeyler yapmak, tamir- tadilat, agaç, plastik veya metalden birşeyler yapmak gibi işlerimizde kullanacağımız ürünleri nasıl seçmeliyiz. Hobi olarak bahçemizde bir şey yapmak, balkonumuz için ağaçtan bir bank veya oturak yapmak, sarkan kapıyı tamir etmek gibi işlerle ilgilenenler, ürün satın almak istediklerinde muhakkak karar aşamasında zorluk yaşarlar.
Biz bu yazımızda karar aşamasında azda olsa yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.
Öncelikle değineceğimiz konu testereler. Eğer el testeresi ile çalışmak idtemiyorsanız, kılıç testere veya daire testere almanız size yardımcı olacaktır.
 
Daire testereler gücün ihtiyaç olduğu kesme işlemleri en kullanışlı olanıdır. Bir daire testere ile her türlü ağacı, plastik ve türevlerini ve metal olmayan tüm malzemeleri kolaylıkla ve pürüzsüz  bir şekilde +kesebilirsiniz. Ayrıca testere değiştirerek, yani farklı malzemeler için farklı testereler satın alarak işlerinizi çok daha kolay halledebilirsiniz. 140mm çapında bir testere size evinizde çok yardımcı olacaktır.

 

 
Kılıç testereler, titreşimli şekilde ve yüksek hızda hareket eden ince bir testere ile kesme işlemini yaparlar. Kılıç testerenin en büyük avantajı daha detaylı kesimler yapabilmesidir. Daire testere ile kesmenin münkün olmadığı oval kesimleri, keskin dönüşleri ve diğer manevraları kılıç testere ile kesebilrsiniz. Yani eğer yapmak istediğiniz şey detaylı ve ince işçilikli bir kesimse, ihtiyacınız olan şey bir kılıç testeredir.
Kılıç Testere

MATKAP TERCİHİ

 
Matkaplar konusunda da ilk söylenmesi  gereken bu malzemelerin çok yönlü malzemeler olduğudur. Öyle ki; hem istediğimiz çaplarda delikler açabilir hemde kolayca vidalama yapmak için kullanabiliriz. Matkapları akülü(şarjlı) ve kablolu olarak iki sınıfa ayırabiliriz. kablolu modellerin en büyük özellikleri ayarlanabilir dönme hızına sahip olmalarıdır. Bu özellik sayesinde delme işlemi yapacağınız malzemeye göre hız ayarını daha kolay yapabilirsiniz.  Buna rağman kablosuz modeller akülü şarjlı modellere göre çok daha fazla tercih edilmektedir. Peki sizin ihtiyacınız olan hangisi? Şimdi ikisinin avantajlarından bahsedelim.

 

Şarjlı Matkaplar
 
Matkaplar bir kaç çeşit olabilir. Ülkemizde pek popüler olmamakla beraber t-kollu matkaplar ve popüler olan  tabanca şeklinde matkaplar ve kalem matkaplar gibi. Kablolu matkaplarda güç watt birimiyle gösterilir. Yani kablolu matkabın gücünü merak ediyorsanız watt birimiyle gösterilen kısma bakmanız yeterlidir. Akülü matkaplarda ise Volt gücün birimidir. Şarjlı matkaplar 6V-36V arası değerlerde olurlar.  Ve ne kadar yüksek volt o kadar yüksek gücü ifade eder. Bizim görüşümüze göre 18V  bir şarjlı matkap, hemen hemen her iş için uygundur. 18V ve değişken hız ayarı özelliğine sahip bir şarjlı, size ahşap malzemede delik delmeden duvar delmeye kadar tüm işlerde yeterli olacaktır.
Kalem tonavidalar genelde düz ve 90° arası açılarda olurlar. Bu da bize açılı vidalamalar yapmak konusunda yardımcı olur. Diğer matkap türleri kadar güçlü olmasalar bile açılı vidalama yapmanız gerektiğinde verdiğiniz paraya değdiğini düşüneceksinizdir.
Kablolu Matkap
 
Kablosuz (akülü) matkaplar, gün geçtikçe daha da popüler hale gelmekte ve herkes için bazı işleri yapmada yardımcı  olmaktadır. Akülü bir matkap veya tornavida ile demonte halde gelen ürünleri kurma, çerçeveleri asma ve menteşeleri sıkma işlerini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca akülü matkapların genelinde otomatik mandren kullanılır. Dolayısı ile matkap ucunu kolaylıka değiştirebilirsiniz.